Ciszą cmentarną ukołysani z dala od życia i znoju,
dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.
Pani profesor Jadwiga Milewska nasza nauczycielka, prekursorka Liceum Medycznego w Łańcucie, pierwszy kierownik szkolenia praktycznego, wychowawczyni wielu pokoleń pielęgniarek.
Urodziła się w Stanisławowie w 1935 roku. Uczęszczała tam do szkoły podstawowej. W 1944 roku wraz z rodzicami przybyła do Łańcuta. Tu ukończyła szkołę podstawową, a następnie II Liceum Ogólnokształcące. Po zdaniu egzaminu maturalnego w 1953 roku rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Pielęgniarskiej w Przemyślu. Uzyskała dyplom pielęgniarski i przez kolejne 5 lat pracowała w przemyskiej szkole jako instruktorka. W 1960 roku została oddelegowana do Warszawy na dwuletnie Studium Nauczycielskie.
Od 1 września 1962 roku rozpoczęło działalność Liceum Medyczne Pielęgniarstwa w Łańcucie. Naukę w tej szkole rozpoczęły 93 uczennice. Pani Profesor Jadwiga Milewska współtworzyła szkolę. Organizowała z innymi nauczycielkami pierwszą salę ćwiczeń zorganizowaną na terenie szpitala, była pierwszym kierownikiem szkolenia praktycznego, wychowawczynią pierwszego rocznika, opiekunem szkolnego koła PCK. Przez wiele lat prowadziła zajęcia z psychologii, pielęgniarstwa pediatrycznego, a także zajęcia praktyczne w oddziale dziecięcym czy noworodkowym. Uczennice powtarzały sobie anegdotę, że na dzień dobry odpowiadała, „czy dzieci są dopojone”. Pracowita sumienna, odpowiedzialna. Przez wiele lat pracowała w zespole metodycznym, wprowadzała do zawodu młode nauczycielki rozpoczynające pracę. Została nagrodzona za swoją pracę pedagogiczną nagrodą Kuratora Oświaty i Wychowania, otrzymała Złoty Krzyż Zasługi oraz Odznakę Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego. Przeszła na emeryturę w 1985 roku, ale jeszcze przez kilka lat pracowała w szkole jako nauczyciel zawodu.
Pani Jadwigo
dziękujemy za pracę w Szkole Medycznej w Łańcucie,
dziękujemy za wychowanie wielu pokoleń pielęgniarek
i dobry przykład życia.
Spoczywaj w pokoju
